Haber

Dezavantajlı Mahalleden Genç Kız Kick Boks Şampiyonu Milli Takıma Seçildi

MANİSA’nın dezavantajlı mahallelerinde ‘Korkmuyorum Kendimi Koruyabilirim’ projesi kapsamında kickboksa lise son sınıf öğrencisi Sultan Demir (18), Mardin’de düzenlenen Kick Boks Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye 3.’sü olarak ilk kez Milli Takım’a seçilme hakkını kazandı. Daha önce Uluslararası Kick Boks Dünya Kupası’nda genç bayanlarda dünya şampiyonluğu yaşayan Demir, 26 Ağustos-3 Eylül 2023 tarihleri ​​arasında İstanbul’da yapılacak olan Kick Boks Gençler Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Geçen yıl Manisa Kick Boks İl Temsilciliği ve Turgutlu İlçe Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle dezavantajlı 4 mahallede ‘Korkmuyorum Kendimi Koruyabiliyorum’ projesi hayata geçirildi. Maddi imkanı olmayan kız çocukları için hayata geçirilen proje kapsamında 80 öğrenci yetenek taramasını geçti. 80 öğrenci kickboks eğitimi alırken, yeteneği keşfedilen lise son sınıf öğrencisi Sultan Demir, hocası Tayfun Özcan’ın rehberliğinde turnuvalara katıldı. Geçen yıl mayıs ayında Manisa’da düzenlenen il şampiyonasında Demir birinci oldu. Bu yıl 19-27 Ocak ortasında Şanlıurfa’da düzenlenen Kick Boks Türkiye Şampiyonası’nda 3. olan Demir, 17-21 Mayıs tarihleri ​​arasında İstanbul’da düzenlenen 8. Uluslararası Kick Boks Dünya Kupası’nda 60 kiloda genç bayanlarda dünya şampiyonu oldu. Son olarak 06-13 Temmuz tarihleri ​​arasında Mardin’de düzenlenen Kick Boks Türkiye Şampiyonası’nda genç bayanlar 60 kiloda 3. olan Demir, ilk kez A Milli Takım’a katılma hakkı kazandı. Kendini korumak amacıyla başladığı sporda başarılı olan Sultan Demir, 26 Ağustos-3 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan Kick Boks Gençler Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Hedefi doğrultusunda Kick Boks Milli Takım Antrenörü Tayfun Özcan ile çalışmalarını sürdüren Sultan Demir, “Asıl hedefim Milli Takım’a seçilmekti. Şu anki hedefim Avrupa şampiyonu olmak. Padişahımızın kızı örnek olacak.”

Teknik Direktör Tayfun Özcan da “Kızlarımız için bir proje hayata geçirdik. Hedefimiz Milli Takım’dı. Padişah kızımız inşallah bu sene Avrupa şampiyonu olacak. Bunun için çok çalışıyoruz. Kızlarımız kendilerini savunsunlar diye bir proje hayata geçirdik.”

yahyali-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu